Святий Климентій

Св. КЛИМЕНТІЙ ПАПА (92-101рр)
Заступник Київської Русі
покровитель бджільництва

Прийняв мученицьку смерть на території України.
Біля Херсонеса Таврійського (нині – Севастополь) був прив`язаний до кітви (якоря) і занурений у воду. Після підняття кітви з води –віджив, і для знищення Климентію відсікли голову. Князь київський Володимир, підкоривши Крим, прийняв хрещення в Херсонесі біля останків св.Климентія, а повернувшись до Києва, охрестив РУСЬ. Останки св.Климентія були захоронені в церкві його імені, на яку князь Володимир Великий віддав десяту частину свого маєтку. По-ліву руку від святого Климентія князь похоронив дружину Анну, а по-праву заповів поховати себе.

З того часу кітва ( або якір ) стала символом християнства і
прообразом Герба України - ТРИЗУБА.

 

 

 

Відомо, що св. Климентій народився в Римі. Своє священство отримав з рук св. апостола Петра. Він також супроводжував апостола Павла в його місійних подорожах. У 88 році стає єпископом Риму – папою Римським. За активність у поширенні християнства, був засланий у Крим імператором Трояном. Місцем заслання було місто Херсонес, сьогоднішній Севастополь. Святий Климентій і тут, відбуваючи каторгу на каменоломнях, проповідував Християнську віру з великим успіхом. Через це за особистим накозом імператора Трояна, його було засуджено на смерть та страчено. Св. Климентію почепили на шию якір та втопили у морі. Особа святого Климентія мала великий вплив і на подальший розвиток християнства на території сучасної України. Новий поштовх у поширенні почитання св. Климентія на наших землях дали апостоли слов`ян св. Кирило та Методій, які віднайшли мощі св. Климентія.

З ім`ям св. Климентія повязаний початковий період становлення християнства на території Київської Русі. Св. Климентій мав великий вплив на хрещення св. Володимира Великого, після того як він осліп у Херсонесі та помолившись до св. Климентія і торкнувшись його мощей – прозрів. Щиро повірив у Христа, охрестився сам та вирішив охрестити Русь – Україну. Якір на якому загинув мученицькою смертю св.Климентій став гербом нашої держави – тризубом. Він став символом християнської віри Київської Русі, та знаком покровителя Русі св. Климентія. Князь Володимир взяв мощі святого Климентія з Херсонесу до Києва, які поклав у Десятинній церкві, там і заповів поховати себе та свою дружину, коло мощів цього святого.

Про те, що святий Климентій був найпочитанішим святим Київської Русі говорить нам і подальша історія. Різні верстви населення просили заступництва у своїх потребах у святого Климентія. Зокрема і бджолярі звертались до цього святого прохаючи заступництва і помочі, як у покровителя Русі, тож він поправу вважався покровителем бджільництва Київської Русі. І сьогодні ми намагаємось відновити цю втрачену пам`ять та віддати належну шану святому Климентію, як покровителю бджільництва і заступнику всієї нашої держави України.

о.Андрій Івашків, пасічник
Священник церкви св.Покрови с.Раковець, Львівська обл.

 

Поділитись у соцмережах: