Чи кожен мед однаково корисний?

Нині на столі практично кожної сім’ї мед – звичний і бажаний продукт. І таке зацікавлення ним українців справді тішить. Але… Чи кожен мед, куплений на наших ринках, корисний, і як відрізнити натурпродукт від його дешевої підробки? Саме з цими запитаннями ми звернулися до Віталія Батога – пасічника із Громади «Медв’яна роса», який понад десять років очолював організацію пасічників Львівщини.

– Пане Віталію, сьогодні на ринках Львова можна побачити силу-силенну різного меду. Чи це свідчить про те, що цьогорічний «урожай» медопродукції настільки хороший?
– На жаль, це не так. Насправді цей сезон для пасічників нашого регіону був не надто вдалим. Запізніла весна затримала розвиток природи та бджіл, зокрема. Фактично, наші медозбори цьогоріч значно менші від середнього рівня. А велика кількість меду на львівських ринках пояснюється дуже просто. Після того, як Польща вступила до Євросоюзу, в неї зросли вимоги до всіх видів сільгоппродукції. Значна кількість меду, що їхала через Львів у Європу, тепер осідає саме у нас.
– Чому? Невже український мед настільки поганий? Адже, наскільки мені відомо, в середні віки меди везли в Європу саме з України…
– Ні, річ не в цьому. На жаль, на Україні є чотири зони екологічного забруднення, бджолина про¬дукція з яких не підлягає сертифікації реалізації у Європі. Це зона Чорнобильської катастрофи, промислова зона Донбасу, район видобутку уранових руд біля м. Жовті Води, а також південний регіон, де раніше був розміщений ракетний пояс СРСР. Продукція з цих територій має радіоактивні елементи і шкідливі хімічні домішки, що, звичайно, робить її непридатною для споживання людьми в чистому вигляді. Її можна використовувати лише у випадку кулінарної переробки, або для виробництва медових напоїв із застосуванням бродіння (шкідливі елементи при цьому випадають в осад). Тому ці меди й не пропускають через кордон, а ми в свою чергу втрачаємо ринки збуту як в Європі, так і в Росії, яка цьогоріч теж відмовилася від медової продукції з теренів України.

Причому багато хто із пересічних громадян «клює» на дешевизну медів. А саме меди, зібрані в забруднених регіонах, і продаються за безцінь. Сьогодні реальна ринкова ціна літру доброякісного меду в залежності від сорту коливається в межах 55-150 грн. А за кілограм меду, зібраного в екологічно забруднених районах, заготівельні організації платять не більше… 10 гривень. Тому й знаходяться люди, які користають із цієї ситуації і перепродують куплений за безцінь продукт у нас, на львівських ринках. А зважаючи ще й на відсутність контролю за продукцією на наших ринках, то цей бізнес вважається нині доволі прибутковим. На жаль, страждають насамперед люди, а особливо діти. Адже батьки часто приходять на ринки за медом, аби використати його в лікувальних цілях.

– Але ж Україна все-таки постачає мед за кордон. Який же мед їде в Європу?
 – Якісний, звичайно. Там щодо цього дуже жорсткий контроль. І якщо в нашому регіоні середня ціна за хороший мед становить близько 80 грн за кг, то в Польщі це вже 25 злотих, а в єврозоні – 25 євро. Різниця очевидна. Тому й виходить так, що у своєму прагненні підзаробити грошенят, ми годуємо Європу якісною продукцією, а собі залишаємо те, що там не потребують і що для нас є як мінімум шкідливим.
– Як же відрізнити – якісний мед чи ні?
– Якісний мед дуже легко відрізнити від його неякісного двійника і за смаком, і за ціною. Посилення контролю за реалізацією продуктів на ринках і власна відповідальність можуть стати першим кроком до розв’язання цієї проблеми. Але тут вже постає питання моралі чиновників і продавців.

PS. Україна виробляє на душу населення 300 г меду, тоді як нормою вважається хоча би 5 кг на рік. Якщо ж перевести це в грошовий еквівалент, то наше здоров’я обходиться нам усього лише 95 коп. на день. Непогано, якщо зважити ще й на те, що бджолопродукція має властивість виводити радіонукліди з організму. А споживання маточного молочка, трутневого гомогенату і перги, як довели фахівці, особливо корисне українцям, які живуть у забруднених зонах.

Наталя Чиж


https://www.youtube.com/watch?v=F8HRnZvcvcA     Якість меду 2

https://www.youtube.com/watch?v=DCt0Ijj0yho     Якість меду 4


 

Поділитись у соцмережах: