Питний мед

Щоб і по бороді текло, і в рот попадало…
Мабуть, кожен із нас ще з дитинства пам’ятає казкових героїв, які на всіх гуляннях були, «мед-пиво пили, по бороді текло, а в рот не попадало». І тоді ніхто з нас ще не задумувався, що ж то вони за меди пили і чому саме такі напої полюбляли. Сьогодні ж ми вам відкриємо їхню солодку таємницю та допоможемо самим потрапити на медово-казкове гуляння.
Отож, казки казками, а напої, про які в них йшлося, були справжніми та дуже шанувалися нашими предками. Особливо питний мед – алкогольний напій, який своїми характеристиками і властивостями дуже наближений до вина, але водночас помітно від нього відрізняється. Отримують такий мед шляхом алкогольної ферментації розчиненого водою бджолиного меду (бражки медової). А тому виробництво включає в себе приготування згаданої бражки, ферментацію (бродіння) та дозрівання молодого меду.
Тип питного меду, а отже і його смак, залежить передусім від пропорційного складу води та меду в бражці. Так, вирізняють мед-півторак і двійняк, бражка яких містить значну кількість цукру (45-60%), що не може бути повністю перероблений дріжджами. Одержують з них солодкі або десертні питні меди, що вимагають тривалої ферментації та кількарічного (навіть до 10 років) «лежакування» (витримки). Мед-тройняк – напівсолодкий, і має міцність 13-14 градусів. Можна отримати й мед сухий міцністю близько 12 градусів. Його ще називають медом-четвертаком.
А тому, перш ніж приступати до приготування бражки, слід визначитися, що саме ви хочете отримати. Важливо пам’ятати, що чим більше води ви додасте до 1 літру меду, тим менш солодку бражку отримаєте, а більш сухий питний мед – це аналог до сухого вина.
Склад бражки теж буває різним. І на основі цього вирізняють різні меди: натуральні, бражка яких складається лише з меду і води, доповнена лимонною кислотою; меди хмелеві, бражка яких заправлена хмелем або іншими ароматичними субстанціями (середня порція хмелю повинна бути в межах 5-10 грам (найбільше 15) на 10 літрів бражки, адже надмірне використання хмелю призводить до втрати смакових властивостей); меди прянокореневі та трав’яні, бражка яких доповнена під час варіння різноманітними пряними коренями, травами, приправами; меди фруктово-ягідні, які вважаються найдосконалішими напоями, і до бражки яких після закінчення її варіння додається певний сік, та меди домашнього виробництва, створені з бражки четвертака або тройняка, які вже після року або півтора дають смачні напої готові до вживання. Найголовніше, що всі питні меди мають неповторний смак і не залишать байдужим жодного вашого гостя.
То як? Кортить самим спробувати казкових напоїв? Якщо так, то читайте підрозділ "Домашня переробка" в розділі "Продукти бджолині."

Поділитись у соцмережах: