Щедрий дар квітучих садів, луків, лісів

МЕДОВЕ РОЗМАЇТТЯ
Загальновідомо, що мед – універсальний засіб проти простуди, але не всі ще знають його, як лікаря-кардіолога, отоларинголога, уролога, невропатолога… І це ще далеко не все. Він ховає в собі ще дуже багато таємниць, якими ми і хочемо з вами поділитися.
Для початку, кілька слів про походження меду. Адже сьогодні, при купівлі цього продукту, нас цікавить перш за все його вид. А таких видів є три.
По-перше, це нектарний або квітковий мед, який бджоли створюють, переробляючи нектар рослин. До таких належать усі квіткові меди, а назву свою вони отримують саме від рослин, з яких його було зібрано. В нас найпоширеніші меди з липи, акації, гречки, «майовий» (як кажуть у народі) мед, з різнотрав’я луків та лісів.
Ще один вид меду має назву падевий, оскільки створюється бджолами при переробці паді – цукристого продукту, виділеного рослинами чи паразитуючими на них комахами.
І нарешті, третій вид – змішаний, себто природна суміш квіткового і падевого меду. Всі ці меди різняться між собою кольором, запахом, солодкістю та хімічним складом.

ПРОДУКТ НЕВТОМНИХ ТРУДІВНИЦЬ
Сам процес створення меду досить тривалий та складний. Збирання нектару – це лише перший етап. Адже, потрапивши до вулика, нектар піддається неодноразовій обробці бджолами, під час якої з нього випаровується зайва вода. Окрім цього, бджоли за допомогою своєї слини, яка містить спеціальні ферменти, розщеплюють складні елементи на прості, що в подальшому сприяє легшому засвоєнню меду організмом людини. Так продукт, в результаті кропіткої роботи тисяч невтомних трудівниць, набуває характерних смакових та цілющих властивостей і стає тим медом, який ми знаємо. Дозрівання меду триває від 5-7 днів до 2-х тижнів, залежно від нектару та погодних умов. Зрілий же мед має вологість до 20% і налічує в собі близько 300 (!!!) речовин і елементів.

ЯК ЗБЕРІГАТИ?
Купуючи мед для тривалого зберігання, варто пам’ятати, що він має гігроскопічні властивості. Тому при вологості повітря до 60% мед віддає наявну в ньому вологу, а при вищій – втягує її в себе. Окрім того, мед має властивість вбирати в себе сторонні запахи. Тому його слід зберігати у щільно зачиненій тарі та у темному місці, оскільки на сонці він вигорає.
Однією з найголовніших ознак справжності меду може слугувати його кристалізація. Майже всі натуральні меди кристалізуються. От тільки в різні терміни. Для ріпакового меду, наприклад, цей період триває 5-7 днів, а для акацієвого – рік та й більше. Це залежить і від виду меду, і від температури зберігання. Найбільш сприятлива для кристалізації температура – +14 градусів. При температурі, нижчій +4 та вищій +23 цей процес припиняється. А при +27 і вище відбувається зворотній процес – розкристалізація. Якщо ж ви любите рідкий мед, то його можна легенько розігріти. Але при цьому не можна забувати, що температура прогріву вище +35 призводить до поступової руйнації його корисних властивостей.
Температура впливає і на інші фізичні властивості меду, такі як густина, теплопровідність, здатність до бродіння. І це потрібно враховувати як під час купівлі меду, так і в процесі його зберігання.

СМАКОТА Й КОРИСТЬ
Натуральний бджолиний мед – дуже корисний. Він містить велику кількість вуглеводів, різноманітні ферменти, органічні кислоти, вітаміни, мінеральні та інші речовини, що зумовлює його значну харчову цінність. Мед прекрасний стимулятор при фізичній і розумовій втомі, адже йому притаманні високі енергетичні властивості. Він позитивно впливає на нервову та серцево-судинну систему, стимулює функції внутрішніх органів, активізує утворення еритроцитів, покращує сон. Його корисно споживати і як продукт харчування, і при різних захворюваннях. Дуже важливим є вживання меду для дітей. Це сприяє збільшенню ваги тіла, покращенню складу крові та поліпшенню самопочуття.

ЯК ВИБИРАТИ?
Проте для того, щоб організм отримав від цього продукту якнайбільшу користь, його не варто додавати до гарячого чаю чи відразу ковтати. Просто якнайдовше потримайте мед в роті, розчиняючи слиною. Він практично повністю засвоюється організмом (на 98%) уже через 15 хвилин після споживання, не вимагаючи при цьому додаткових зусиль на переробку.
Чи може зашкодити вживання меду? Лише якщо людина має алергічну реакцію на продукцію бджільництва. Тому потрібно дуже обережно вибирати мед, пам’ятаючи при цьому, що не містить алергенів мед акацієвий. Ризик зашкодити собі вживанням меду існує і у випадку потрапляння у нього залишків препаратів лікування бджіл. Куштуючи такий мед, можна відчути пощипування на кінчику язика.
А тому найкраще купувати бджолопродукцію у знайомих пасічників, які ревно пильнують якість меду і фахово провадять справу бджільництва. Тоді бджолопродукція не лише не зашкодить, а й не раз стане в пригоді. Знання властивостей меду допоможе не лише забути про дратівливих лікарів та неприємну атмосферу лікарень і поліклінік, а й підтримуватиме завжди в бадьорому настрої і даруватиме цей настрій усім оточуючим. Не вірите? Ми обов’язково це доведемо. В наступних наших випусках ми розповімо про унікальні лікувальні та косметичні властивості меду та іншої бджолопродукції. А тому пишіть нам, ставте свої запитання і пасічники з «Медв’яної Роси» обов’язково задовольнять вашу цікавість.


Найкращий мед - у восковій чарунці


Мед розлито в баночки. Смачного!


Медові "вершки"

Поділитись у соцмережах: